top of page

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa jest to schorzenie powodujące dolegliwości bólowe okolicy guza piętowego (tzn ból pięty). Występujący ból jest reakcją na przeciążenie przyczepu rozcięgna podeszwowego w miejscu połączenia z guzem piętowym. Rozcięgno podeszwowe ma swój początek na guzowatości kości piętowej oraz bierze swój udział w stabilizacji stopy podczas chodzenia i biegania.

Przyczyny ostrogi piętowej

Przyczyny ostrogi piętowej to mikrourazy i mikro naderwania włókien rozcięgna doprowadzają do wciągania drobnych fragmentów kostnych w obręb rozcięgna i reakcję zapalną. Z upływem czasu rozpoczyna się rozwijać tzw. ostroga piętowa. W początkowym stadium nie daje określonych dolegliwości, występuje bezobjawowo u większości populacji. Ból pięty pojawia się dopiero w momencie wystąpienia zapalenia przyczepu i zlokalizowany jest najczęściej w miejscu przyczepu bliższego przyśrodkowo na guzie piętowym. Ostroga piętowa może również wystąpić w innym miejscu, a jej lokalizacja to dziobiasta wyrośl kostna znajdująca się w części tylnej kości piętowej i biegnie ku górze. Dolegliwości bólowe przyczepu rozcięgna podeszwowego piętowego występują zarówno u sportowców, jak i u osób nie uprawiających sportu. Ostroga piętowa, stan zapalny i ból pięty wywoływany jest także przez noszenie za małego obuwia. Przyczyną ostrogi piętowej mogą byc także pantofle z twardym zapiętkiem.

Objawy ostrogi piętowej

Ból pięty oraz sztywność stopy pacjenci odczuwają po wstaniu rano. W przypadku sportowców objawy ostrogi piętowej występują na początku treningu z upływem czasu maleją jednak mają tendencję do nawrotu w końcowej fazie treningu, a przede wszystkim po nim. U osób nie uprawiających żadnych sportów ostroga piętowa występuje najczęściej między 40-60 rokiem życia. Wysokie ryzyko zachorowania mają kobiety z nadwagą i osoby z niewydolnością układu żylnego oraz pracujące w zawodach wymagających długotrwałego stania.Objawy ostrogi piętowej w tym ból pięty wystąpić może także u osób starszych, które borykają się z różnymi deformacjami stopy lub ze zmianami zwyrodnieniowymi.

Ważną rolę w przyczynach ostrogi piętowej odgrywają również przeciążenia, a pośrednio do rozwoju tej jednostki chorobowej prowadzą nieprawidłowości biomechaniczne. Lekarz podczas badania palpacyjnego stwierdza bolesność uciskową ponad wyrostkiem przyśrodkowym guza piętowego co jest głównym objawem choroby. Czasami może występować bolesność sąsiedniego pasma rozcięgna podeszwowego. Na radiogramie obserwuje się ostrą, dziobiastą wyrośl kostną (entezofit), która biegnie od guza piętowego ku przodowi.

Zabiegi fizjoterapeutyczne czyli lecznie ostrogi piętowej

Leczenie ostrogi piętowej na celu ma zniwelowanie stanu zapalnego w otaczających tkankach. Pacjenci zazwyczaj do lekarza zgłaszają się zbyt późno, a przewlekły stan zapalny jest trudny do leczenia. W bardzo zaniedbanych i opornych na leczenie zachowawcze przypadkach ostrogi  wskazane jest leczenie operacyjne. Leczenie ostrogi piętowej może byc zachowawcze, a polega na: poprawieniu ruchomości stawu skokowego i stopy, działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, korekcji nieprawidłowości w biomechanice pracy stopy, uelastycznieniu i rozciągnięciu mięśni łydki, zapewnieniu odpowiedniej koordynacji mięśniowej, wzmocnienie mięśni stabilizujących dynamicznie łuki stopy. Leczenie ostrogi piętowej to również działanie przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a stosuje się to tego także metody fizykalne.

Należą do nich:

   

  • biostymulacja laserowa;
  • ultradźwięki
  • fala uderzeniowa jako zabieg o największej skuteczności
bottom of page